اظهار نظر 0

روزنامه به دیدگاه شما نیازمند است،از نظراتتون روی موضوعات پیشوازی خواهیم کرد.

  • برگزیده خوانندگان
  • همه
مرتب کردن بر اساس : قدیمی تر

کانادا و آمريکا ناو جنگي به تنگه تايوان اعزام کردند

واشنگتن با هدف تحريک و ايجاد تنش نظامي اين بار تنگه تايوان را هدف قرار داده و به همراه کانادا ناوهاي جنگي خود را به اين منطقه اعزام کرد.

کانادا و آمريکا ناو جنگي به تنگه تايوان اعزام کردند

شبکه خبري سي ان  ان با انتشار اين خبر افزود: بدنبال اظهارات جو بايدن رئيس جمهوري آمريکا مبني بر دفاع از تايوان درصورت حمله  چين، کانادا و آمريکا چند فروند ناوجنگي خود را از تنگه تايوان عبور دادند.

بنابراين گزارش، نيروي دريايي آمريکا  در بيانيه اي اعلام کرد: ناو جنگي آمريکا « يواساس هيگينز »  (USS Higgins)؛ با توانايي موشک هاي هدايت شونده روز سه شنبه (روز گذشته به وقت محلي)  از تنگه تايوان عبور کرد.

در اين بيانيه آمده است؛ عبور اين ناو آمريکايي از تنگه تايوان با همراهي  ناوچه «اچامسياس ونکور» (HMCS Vancouver)  مدل «هليفاکس»  (Halifax-class) نيروي دريايي کانادا صورت گرفت.

براساس اعلام نيروي دريايي آمريکا، عبور اين دو فروند ناو جنگي از آبراه تايوان بدور از هر قلمرو دريايي و ساحلي کشوري بوده و اين اقدام نمايانگر تعهد آمريکا و شرکا و  متحدان خود نسبت به داشتن منطقه اي آزاد در محدوده دريايي اقيانوس هند آرام است.

تارنماي اين رسانه آمريکايي نوشت: طي سه هفته گذشته اين سومين باري است که آمريکا اقدام به اعزام ناوهاي جنگي خود از آبراه تايوان مي کند.

جو بايدن رئيس جمهوري آمريکا در مصاحبه با شبکه خبري «سي بي اس» و در پاسخ به اين پرسش که در صورت تهاجم نظامي چين به تايوان، نيروهاي آمريکايي به دفاع از تايوان خواهند پرداخت، گفته بود «آري» .

آمريکا از ديرباز با انجام تحرکات تنش زا  با ادعاي حمايت از منطقه، پس از شعله ور ساختن آتش فتنه، کشور و يا ناحيه ادعايي مورد حمايت خود را به حال خود رها کرده و يا بطور ضعيفي به حمايت از آن مي پردازد، آنچه که طي دو دهه اخير در منطقه خاورميانه همچون افغانستان و اکنون در اوکراين جهان شاهد آن است.

کارشناسان و تحليلگران مسائل بين الملل بر اين باورند که واشنگتن قصد دارد تا پس از ايجاد فتنه اي که در شرق اروپا با کانون اوکراين انجام داد، نقطه ملتهب ديگري در جهان، تايوان را که چين بر آن حساس است، تحريک و آشوبي ديگر در جهان برپا سازد، تحليلگران نسبت به حمايت ادعايي کاخ سفيد از تايوان به ديده ترديد مي نگرند.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.