اظهار نظر 0

روزنامه به دیدگاه شما نیازمند است،از نظراتتون روی موضوعات پیشوازی خواهیم کرد.

  • برگزیده خوانندگان
  • همه
مرتب کردن بر اساس : قدیمی تر

نبش قبر «صدام حسين» توسط داعش

«مصطفي الکاظمي»، نخست‌وزير پيشين عراق اعلام کرد فساد دامنگير در نهادهاي دولتي 600 ميليارد دلار از اموال عراق را طي سال‌هاي 2003 تا 2020 ميلادي در کام خود فرو بلعيده است.

نبش قبر «صدام حسين» توسط داعش

 الکاظمي در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» تصريح کرد: برخي افراد به دنبال بد جلوه دادن و تحميل همه عيبهاي نظام سياسي و دولتهاي پيشين طي 20 سال گذشته بر دولت من هستند.

وي افزود: فساد بيش از 600 ميليارد دلار از اموال عراق را به نفع احزاب، جريانهاي سياسي و نظامي و نقشآفرينيهاي منطقهاي آن، در کام خود فرو برده است.

نخستوزير پيشين عراق ضمن تشکر از کشورهايي که بغداد در جنگ عليه داعش کمک کردند، گفت: عراق عليه ايران نيست اما بايد رهبران اين کشور ويژگيها و اوضاع خاص عراق را درک کنند، ما نياز مبرمي به امريکا داريم که به عراق در رهايي از رژيم صدام و جنگ با داعش کمک کرد.

وي با بيان اينکه گفتوگوهاي عربستان و ايران «سودمند و صريح» بود، گفت: ايرانيها و عربستانيها ديدگاههاي يکديگر را شنيدند، اين گفتوگوها صريح بود طي آن به اشتباهاتي از جمله آنچه براي سفارت عربستان در تهران اتفاق افتاد، اذعان شد.

اين مقام سابق عراقي تاکيد کرد: ترور سردار سليماني، فرمانده سابق نيروي قدس ايران نقض صريح حاکميت عراق بود و موضع دولت عراق هم در محکوميت اين حادثه کاملا واضح و آشکار بود. اين اقدام کاملا تصميم امريکايي بود و کشورهاي منطقه و عراق هيچ نقشي در آن نداشتند.

الکاظمي گفت: متاسفانه کساني به دنبال پاک کردن تاريخ بد حکمراني خود از طريق سرزنش و بد جلوه دادن دولت الکاظمي هستند که نه حزبي دارد و نه گروه نظامي و نه فراکسيون سياسي، اين افراد در مسير فعاليت دولت من کارشکني کردند.

وي ادامه داد: بازگشت عراق به عمق عربي با احترام به منافع همه همسايگان امري طبيعي است و مرجعيت شيعه در عراق هم از اين رويکرد حمايت ميکند.

نخستوزير پيشين عراق تصريح کرد: عراق تلاش کرد بر اساس احترام به منافع متقابل روابط خود را با «دولت به دولت» برقرار سازد و «محمد بن سلمان»، وليعهد عربستان هم به تعميق روابط با عراق و گسترش آن اهتمام دارد.

الکاظمي اذعان کرد دولت وي در حل «مشکل سلاح بيضابطه» موفق نبود و عمليات قتل فعالان سياسي گاهي به دست عناصري انجام ميشد که در دولتهاي پيشين وارد دستگاههاي امنيتي شده بودند.

وي با بيان اينکه سه بار براي ترور من تلاش شد که يکبار آن حمله پهپادي به منزلم بود، اظهار داشت: جسد صدام حسين پس از اعدام به مکاني نزديک به منزل من و منزل «نوري المالکي»، نخستوزير پيشين در منطقه الخضراء بغداد انداخته شد، من با اين اقدام مخالفت کردم اما ديدم گروهي از نگهبانان دور آن جمع شدهاند، از آنها خواستم به خاطر حرمت ميت از جسد دور شوند.

الکاظمي تصريح کرد: جسد را آوردند و المالکي شبانه دستور داد تا آن را به يکي از شيوخ عشيره الندا که عشيره صدام حسين است، تحويل دهند و آنها جسد را از منطقه الخضراء تحويل گرفتند.

نخستوزير پيشين عراق تاکيد کرد: صدام در تکريت دفن شد اما پس از سال 2012 ميلادي و به هنگام تسلط داعش بر اين منطقه، نبش قبر انجام و جسد به مکاني سري که تاکنون هيچکس خبر ندارد، منتقل شد، قبر پسران وي هم دستکاري شده بود.

الکاظمي افزود: اعترافات يکي از بازداشتشدگان داعش ما را به برگهاي مدفون در بيابان سوق داد که اين اطلاعات به امريکاييها در کشتن «ابوبکر البغدادي»، سرکرده داعش کمک کرد.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.