اظهار نظر 0

روزنامه به دیدگاه شما نیازمند است،از نظراتتون روی موضوعات پیشوازی خواهیم کرد.

  • برگزیده خوانندگان
  • همه
مرتب کردن بر اساس : قدیمی تر

ناپديد شدن فرش‌هاي نفيس ساختمان حافظيه سعدآباد در زمان دولت روحاني

گزارش هاي دريافتي حاکي از ناپديد شدن تعدادي تخته فرش نفيس و ارزشمند ملي از ساختمان حافظيه نهاد رياست جمهوري در سعدآباد است. تصاوير برخي از اين فرش‌ها در کتاب «گنجينه تار و پود، مجموعه تصاوير دومين کلکسيون بزرگ فرش جهان» در سال 91 منتشر شده است.

ناپديد شدن فرش‌هاي نفيس ساختمان حافظيه سعدآباد در زمان دولت روحاني

به گزارش فارس، با روي کار آمدن دولت سيزدهم گزارشي  با عنوان «خروج غير قانوني اموالي نظير 48 تخته فرش دستباف نفيس و گرانقيمت از ساختمان حافظيه سعد آباد» ارجاع شد. پس از آن تيم ويژه اي با همکاري سازمان هاي نظارتي تشکيل و به بررسي همه جانبه موضوع مفقود شدن فرش هاي نفيس در دولت قبل پرداخته شد.

کارشناسان اين حوزه با بررسي تنها ده تخته از فرش هاي خارج شده و بر اساس قدمت تاريخي آن، نوع طراحي، مکتب هنري و خصوصيات فيزيکي ارزش نسبي آن ها را مبلغي معادل 127 ميليارد تومان اعلام کردند. اين ده تخت فرش ارزشگذاري شده جزو نفيس ترين فرشهاي نهاد بوده و متعلق به سبک هاي مشهدي(عمواوغلي)، اصفهان و تودشک ميباشد که يکي از آنها از نظر قدمت به دوره قاجار ميرسد.

گفته ميشود فرش ها طي بازه سال هاي 1392 الي 1395 از ساختمان خارج گرديده است. يکي از شاهدين که در همان دوران در ساختمان حافظيه مسئوليت داشته است در اين خصوص گفته است که در «سال 1395 فرشها را با يک دستگاه وانت مزدا بردند منزل...» گفتني است ساختمان حافظيه سعد آباد متعلق به نهاد رياست جموري است که از آن به عنوان محلي براي استقبال از روساي جمهور و مهمانان خارجي توسط دولتي ها استفاده ميشود.

اين بنا پيشتر نيز مورد توجه رسانه ها قرار گرفته بود. رئيس دفتر وقت دولت دوازدهم در پاسخ به علاقه وافر روحاني به برگزاري جلسات دولت وقت در اين محل پروتکلهاي خاص تعيين شده از سوي وزارت بهداشت را علت آن دانسته بود و اظهار داشته بود: ساختمان حافظيه داراي سالن جلسات مناسبي است که ميتوانيم با حفظ پروتکلهاي تعيين شده از جمله حفظ فاصله ميان افراد، جلسات را در اين مکان برگزار کنيم.

واضح است که خروج فرش هاي نفيس توسط يک کارمند نهاد رياست جمهوري و در يک مقطع زماني به امري تقريبا محال شبيه است. اقدامات انجام شده توسط بيش از يک نفر در مواقع متعدد صورت پذيرفته است و در مراحل مختلف تصاحب، حمل و نگهداري از اموال مفقودي نيز محتمل است اشخاص متعددي دخيل در موضوع باشند.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.