اظهار نظر 0

روزنامه به دیدگاه شما نیازمند است،از نظراتتون روی موضوعات پیشوازی خواهیم کرد.

  • برگزیده خوانندگان
  • همه
مرتب کردن بر اساس : قدیمی تر

منابع ديپلماتيک:

مصر آماده ارتقاي روابط با ايران

منابع ديپلماتيک به روزنامه «العربي الجديد» خبر دادند که سلطان عمان در ديدار اخير خود با رئيس‌جمهور مصر با او درباره روابط تهران و قاهره گفت‌وگو کرده و قاهره اکنون آماده ارتقاي سطح روابط با ايران است.

مصر آماده ارتقاي روابط با ايران

پس از سفر اخير «هيثم بن طارق» سلطان عمان به مصر و ديدار او با «عبدالفتاح السيسي» رئيسجمهور مصر، منابع ديپلماتيک، امروز (سهشنبه)، خبر دادند که يکي از مهمترين مسائل مطرحشده در ديدار دو طرف بازگشت روابط تهران و قاهره بوده است.

منابع آگاه به روزنامه «العربي الجديد» خبر دادند که در گفتوگوهاي طرفين درباره برخي مسائل مهم بحث و تبادل نظر شد که از جمله اين موضوعات «عاديسازي روابط مصر و ايران» بود.

منابع ديپلماتيک به العربي الجديد اطلاع دادند: «قاهره اکنون و بار ديگر براي ارتقاي سطح روابط ديپلماتيک با تهران تا سطح تبادل سفير آماده شده است. نمايندگي ديپلماتيک فعلي در دو کشور در سطح کاردار در رتبه سفير است.»

اين منابع که اشارهاي نيز به نام آنها نشده، اضافه کردند: «با وجود مجاري ارتباطي مستقيم ميان مصر و ايران، در سفر هيثم بن طارق به مصر گفتوگوهايي پيرامون اين مسئله صورت گرفت.»

به گفته اين منابع، «گفتوگوي السيسي و سلطان هيثم حول موضوع روابط با ايران، پس از تماس تلفني برخي مقامات مصري با همتايان ايرانيشان صورت گرفت؛ تماسهايي که در جريان آنها مسئله توسعه روابط قاهره و تهران بر پايه همکاري در چند زمينه از جمله سياسي، راهبردي، امنيتي و برخي مسائل مرتبط با پروندههاي ضروري منطقهاي مانند يمن، عراق، سوريه از جمله اقتصاد و بازرگاني مورد بحث و بررسي قرار گرفت.»

منابع يادشده همچنين اشاره کردند که سفر سلطان عمان به مصر و ديدار او با السيسي ميتواند بهزودي منجر به برداشته شدن يک گام در مسير روابط ايران و مصر شود.

در سايه تغييرات گسترده منطقهاي در روابط کشورها و تلاشها براي کاهش تنش در منطقه، تلاشها براي احياي روابط مصر و ايران نيز شدت گرفته
است.

العربي الجديد، هجدهم ماه مي، به نقل از ديپلماتهاي مصري از برگزاري نشستي جديد ميان مقامات ايراني و مصري در سطح امنيتي با ميانجيگري عراق خبر داده بود و اشاره کرده بود که به صورت اوليه توافق شده اين ديدار در اوايل ماه ژوئيه آينده صورت گيرد.

منابع بلندپايه عراقي نيز، پنجم ماه مي جاري، به العربي الجديد خبر داده بودند که نمايندگان طرفهاي مصري و ايراني در ماه گذشته با ميانجيگري دولت «محمد شياع السوداني» نخست وزير عراق، نشستي را در بغداد برگزار کردند.

اين روزنامه به نقل از يک ديپلمات مصري که خواست نامش فاش نشود؛ نوشته بود:«ميانجيگري عراق پس از تلاشهاي سلطان عمان صورت گرفت که ابتکار عمل در مسير توسعه روابط بين دو کشور را به دست گرفت.»

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.