اظهار نظر 0

روزنامه به دیدگاه شما نیازمند است،از نظراتتون روی موضوعات پیشوازی خواهیم کرد.

  • برگزیده خوانندگان
  • همه
مرتب کردن بر اساس : قدیمی تر

مافياي واردات حريف مي طلبد!

دبيرکل سابق کنفدراسيون صنايع ايران با تاکيد بر ضرورت اصلاحات بنيادين و گسترده در اقتصاد ايران مي گويد دست هاي مافيايي پر قدرتي در واردات وجود دارد که که با تغييرات جزيي نمي توان حربف آن ها شد.

مافياي واردات حريف مي طلبد!

داريوش مهاجر، در گفت و گو با الف اظهار کرد: به طور کلي، صنعت ما طي چند دهه گذشته به خصوص در سه دهه اخير، عمدتا به واردات ماشين آلات در انواع مختلف در بخش کلان و يا جزيي وابسته بوده است. به عنوان مثال در بخش لوازم خانگي و خودرو سازي با واردات قطعات مختلف مورد نياز، اين قطعات را سرهم مي کنند و در نهايت به صورت محصول نهايي به عنوان توليد به مردم تحويل مي دهند. اينکه فقط بگوييم ماشين آلات صنعتي وارد مي شود نه اين گونه نيست. حتي قطعات نيز وارد مي شود.

او بيان کرد: يکي از بخش هاي عمده واردات در بخش صنعت، مواد اوليه است . در اين شرايط وقتي از نظر سياسي با مشکلي مواجه شويم، مثل تحريم، ورود اين مواد با مشکل مواجه شده و همه بخش ها به خصوص بخش صنعت هم دچار اشکال مي شود. چرا که اساس کار ما با واردات مي چرخد . يعني مواد اوليه اي که مي توانيم در داخل توليد کنيم، وارد مي شود.

وي در ادامه در خصوص راهکار حل مشکل واردات در بخش صنعت به خصوص مواد اوليه و ماشين آلات صنعتي نيز گفت: براي اين مشکل راه حل هاي زيادي وجود دارد، يعني اين روند قابل اصلاح است اما اجراي اين راهکارها به اين سادگي نيست، چرا که در کشور ما هر کدام از زيرساخت ها دست بخورند بر ساير بخش ها اثر گذار است و اين مساله براي برخي قابل قبول نيست. بنابراين ما نيازمند تحولات بنيادين و اصلاح اين چرخه معيوب هستيم.

مهاجر با بيان اينکه واردات در ايران به صورت مافيا عمل مي کند نيز بيان کرد: اينکه اگر تعرفه ماشين آلات صنعتي و يا هر چيز ديگري را برداريم يا بيشتر کنيم مساله حل مي شود، نه اين گونه نيست. مساله بسيار کلان تر است. در واقع يک مافياي پيچيده و در هم تنيده که نيازمند اصلاحات ساختاري است.

دبيرکل سابق کنفدراسيون صنايع ايران همچنين تاکيد کرد: براي تغيير نيز ما نياز به تغييرات کلان داريم،با تغييرات جزيي مانند تغيير تعرفه هاي گمرکي براي واردات مثلا ماشين الات اين روند اصلاح نمي شود.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.