اظهار نظر 0

روزنامه به دیدگاه شما نیازمند است،از نظراتتون روی موضوعات پیشوازی خواهیم کرد.

  • برگزیده خوانندگان
  • همه
مرتب کردن بر اساس : قدیمی تر

درخواست ايران براي لغو ميزباني آمريکا از ليگ ملت‌هاي واليبال

پس از مشخص شدن گروه‌بندي تيم‌ها در ليگ ملت‌هاي واليبال 2023، فدراسيون واليبال ايران با ارسال نامه‌اي به فدراسيون جهاني واليبال از اعزام تيم ملي کشورمان در هفته سوم اين رقابت‌ها به آناهايم آمريکا ابراز نگراني و اعلام آمادگي خود را براي ميزباني در اين هفته اعلام کرد.

درخواست ايران براي لغو ميزباني آمريکا از ليگ ملت‌هاي واليبال

محمدرضا داورزني، رئيس فدراسيون واليبال در جلسهاي با فابيو آزودو، مدير اجرايي فدراسيون جهاني واليبال پس از اعلام آمادگي براي ميزباني ايران در هفته سوم ليگ ملتها در ادامه خواستار حمايت و همکاري طرفين براي صدور ويزا براي تمامي اعضاي تيم ملي واليبال ايران و انجام مصاحبه در يک تا سه گروه در سفارت آمريکا در آنکارا شد.

بر اين اساس با تاکيد FIVB، فدراسيون واليبال آمريکا با حمايت کميته ملي المپيک اين کشور موفق به دريافت يک وقت اختصاصي براي تمامي اعضاي تيم ملي واليبال ايران جهت انجام مصاحبه در سفارت اين کشور در آنکارا شد تا به اين ترتيب 19 فروردين ماه تيم ملي واليبال ايران در عرض 2 ساعت تمامي مراحل صدور ويزا را انجام دهد.

در پايان اين روند، به 5 نفر از اعضاي تيم ملي شامل امين اسماعيلنژاد و آرمان صالحي(به دليل تغيير وضعيت خدمت آنها در طول انجام پروسه ثبتنام)، اسماعيل مسافر، نيما دهپناه و حمزه فتحي (به دلايل ديگر) از سوي سفارت آمريکا اعلام شد که براي صدور ويزايشان نياز به بررسي و ارائه مدارک بيشتري وجود دارد.

اين موضوع در اولين فرصت از سوي فدراسيون واليبال ايران به فدراسيون واليبال آمريکا اطلاع داده شد و ايرانيها خواستار پيگيري سريع از طريق فدراسيون جهاني و مراجع ذيربط شدند اما پس از حدود 2 هفته از انجام مصاحبه در آنکارا و پيگيريهاي متعدد و نامهنگاريهاي مختلف ميان فدراسيون واليبال ايران با FIVB و فدراسيون واليبال آمريکا، چهارشنبه شب 30 فروردين ماه آمريکاييها ضمن عذرخواهي اعلام کردند که وزارت امور خارجه آنها به 5 نفر مذکور ويزا نخواهد داد.

اين موضوع واکنش شديد فدراسيون واليبال ايران را به همراه داشت و محمدرضا داورزني، رئيس فدراسيون واليبال با ارسال نامهاي به فدراسيون جهاني واليبال نسبت به اين موضوع اعتراض و اعلام کرد بر اساس ماده 39 قوانين برگزاري مسابقات FIVB، ميزبان مسابقات موظف به صدور ويزا براي تمامي نفرات تيمها بدون هيچ گونه محدوديت است.

محمدرضا داورزني حضور تيم ملي واليبال ايران بدون اين نفرات را در هفته سوم ليگ ملتهاي واليبال 2023 در آمريکا غيرممکن دانست و خواستار رسيدگي فدراسيون جهاني واليبال براي صدور ويزاي اين نفرات يا تغيير گروه ايران در هفته سوم با وجود مشکلات متعدد شد.

داورزني در نامه خود به FIVB اعلام کرد که از چهار ماه پيش مشکلات به وجود آمده را در جلسه في مابين مطرح و پيشبيني کرده بود و حضور تيم ملي واليبال ايران در اين رقابتها بدون حضور برخي از ستارهها و بازيکنان همچون امين اسماعيلنژاد و آرمان صالحي که در دنياي واليبال جهان شناخته شده هستند، غير ممکن است.

از زمان اعلام سفارت آمريکا مبني بر عدم صدور ويزاي 5 نفر از اعضاي تيم ملي و با وجود تلاشهاي يک ماهه فدراسيون واليبال و نامه نگاريهاي فراوان اين مشکل برطرف نشد تا به آن جا که رئيس فدراسيون واليبال ايران پس از بازگشت مليپوشان کشورمان از اردوي ترکيه و در فاصله کمتر از دو هفته مانده به آغاز مسابقات ليگ ملتهاي واليبال 2023 بار ديگر با ارسال نامهاي جديد به آري گراسا و فابيو، رئيس و مديرکل اجرايي فدراسيون جهاني واليبال با ابراز نگراني از عدم پاسخگويي شفاف طرفهاي آمريکايي در خصوص صدور ويزاي تيم ملي واليبال جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد که هر يک از اعضاي اصلي کادر فني و بازيکنان موفق به اخذ ويزاي آمريکا نشوند تيم ملي ايران در هفته سوم ليگ ملتهاي واليبال 2023 در آناهايم شرکت نخواهد کرد. داورزني همچنين از عدم صدور ويزاي مولتي توسط هلنديها براي تيم ملي واليبال کشورمان به منظور شرکت در هفته دوم (هلند) و مرحله نهايي ليگ ملتها (لهستان) گلايه کرد و خواستار پيگيري هر چه سريعتر و جديتر مسوولان جهاني واليبال شد.

با توجه به اينکه گارانتي صدور ويزا توسط کشور ميزبان براي تيمهاي شرکت کننده به صورت کامل از تعهدات ميزبان است و فدراسيون واليبال آمريکا تا اين لحظه نتوانسته اين مهم را محقق کند، فدراسيون واليبال جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد در بالاترين سطح بينالمللي ميزباني هفته سوم ليگ ملتها را بپذيرد و در کمتر از يک هفته از ارسال مدارک، براي تمام شرکت کنندگان ويزاي ورود فرودگاهي اخذ نمايد. بديهي است تمام خسارات تيمهاي شرکت کننده در خصوص تغيير برنامهريزي بايد توسط فدراسيون واليبال آمريکا پرداخت شود.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.