اظهار نظر 0

روزنامه به دیدگاه شما نیازمند است،از نظراتتون روی موضوعات پیشوازی خواهیم کرد.

  • برگزیده خوانندگان
  • همه
مرتب کردن بر اساس : قدیمی تر

توافق نيم ميليارد دلاري راه سازي بين ايران و ترکمنستان

وزير راه و شهرسازي با تشريح توافقات ايران و ترکمنستان در هفدهمين کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور گفت: حدود نيم ميليارد دلار سند همکاري اجرايي بين دو کشور امضا شد.

توافق نيم ميليارد دلاري راه سازي بين ايران و ترکمنستان

مهرداد بذرپاش پس از اختتاميه هفدهمين کميسيون همکاريهاي مشترک اقتصادي ايران و ترکمنستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: توافقهاي انجام شده با ترکمنستان خارج از تصورات بود و موضوعات در 6 کميته طي چند روز گذشته مورد بررسي قرار گرفت.

وي با بيان اينکه گاز يکي از موضوعات راهبردي دو کشور بود، افزود: توافق خيلي خوبي انجام شد و طرف ترکمنستاني قول داد که ميزان صادرات گاز به ايران را افزايش دهد.

رئيس ايراني کميسيون مشترک همکاريهاي اقتصادي ايران و ترکمنستان تصريح کرد: مقرر شد براي توافق نهايي، ميزان افزايش صادرات و قيمت گاز در کميتهاي با حضور دو کشور بررسي شود، اما موافقت اصولي آن انجام شد.

بذرپاش با اشاره به اجراي پروژههاي زيربنايي در ترکمنستان توسط شرکتهاي ايراني گفت: مقرر شد براي انجام پروژهها از طريق تهاتر با گاز با شرکتهاي ايراني تسويه انجام شود که اتفاق بسيار بزرگي در روابط دو کشور است.

 

مشکل بدهي گازي ايران به ترکمنستان حل شد

 

وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه طرف ترکمنستاني مدعي بود طلبي از ايران براي صادرات گاز دارد، گفت: اين موضوع در کميسيون مشترک حل و فصل و منتفي و تسويه کامل شد، البته شرکت گاز بدهي از گذشته به ترکمنستان دارد، اما اين موضوع بدهي بود که طرف ايراني آن را قبول نداشت که حل شد.

 

صادرات 140 ميليون دلار تجهيزات برق به ترکمنستان

 

بذرپاش با بيان اينکه در حوزه احداث خط انتقال برق نيز توافقهايي داشتيم، بيان کرد: احداث خط انتقال برق از طريق تهاتر با گاز به ارزش 200 ميليون دلار انجام ميشود؛ همچنين توافق اوليه براي صادرات 140 ميليون دلار نيز تجهيزات برق به ترکمنستان انجام شد که سند آن بين شرکت توانير و طرف ترکمنستاني به امضا رسيد.

وزير راه و شهرسازي از توافق براي برگزاري رويدادهاي فرهنگي و ورزشي با تمرکز بر مفاخر دو کشور خبر داد.

وي اظهار کرد: در حوزه حمل و نقل نيز توافق شد تردد روزانه واگنها از مرز سرخس به 600 واگن و از اينچهبرون به 100 واگن افزايش يابد و با حضور مديران دو کشور در مرز مشکلاتي تردد واگنها مرتفع شود.

 

کاهش تعرفههاي ترانزيتي

 

بذرپاش در خصوص تعرفه ترانزيت گفت: کاهش و يکسان سازي تعرفه بين دو کشور انجام و توافق شد اين موضوع براي ساير بارهاي ترانزيت، از مبدا کشور ثالث به مقصد ايران هم انجام شود.

 

برقراري خط پروازي به عشقآباد

 

وزير راه و شهرسازي از توافق براي برقرار خط پروازي با عشقآباد خبر داد و تاکيد کرد: مقرر شد پرواز از مشهد به عشق آباد و يا از طريق کشور ثالت به مشهد و بعد به عشقآباد انجام شود و تقويم پروازي مسافري و کاربو تا دو ماه آينده تعيين و اعلام شود.

بذرپاش از امضاي سند پيوند خواهر خواندگي بين بندر اميرآباد و بندر ترکمن باشي خبر داد و گفت: اميدواريم اين موضوع تا سبب افزايش تردد کشتيها و سرمايهگذاري در پسکرانهها شود و هر دو طرف متقاضي آن هستند که مورد توافق طرفين قرار گرفت.

 

برگزاري نشست چهارجانبه براي تکميل زنجيره کريدور

 

وي افزود: نشست چهارجانبهاي بين قزاقستان، ترکمنستان، ايران و عمان تا دو ماه آينده با هدف کاهش تعرفههاي ترانزيتي و جابجايي کالا بين کشورها برگزار شود که در راستاي تکميل زنجيره کريدور شمال - جنوب و شرق - غرب است.

بذرپاش تاکيد کرد: کريدور شمال - جنوب و شرق - غرب کاملاً مورد استقبال کشور ترکمنستاني قرار گرفته و در 2 روز گذشته چندين جلسه در مورد آن برگزار شد.

 

احداث جاده در ترکمنستان به ارزش نيم ميليارد دلار

 

وزير راه و شهرسازي به احداث 242 کيلومتر جاده به ارزش نيم ميليارد دلار در ترکمنستان اشاره کرد و گفت: توافقنامه اين پروژه امضا شد و در آينده نزديک قرار داد اجرايي آن هم امضا ميشود.

وي افزود: يادداشت تفاهمي در حوزههاي دامپزشکي، کشاورزي و علوم جوي آماده شده بود که امضاي آن به سفر چند ماه آينده کشورمان به ترکمنستان موکول شد.

 

فعال سازي بازارچههاي مرزي بين ايران و ترکمنستان

 

رئيس ايراني کميسيون مشترک همکاريهاي اقتصادي ايران و ترکمنستان گفت: بازارچه مرزي باجگيران بين دو کشور فعال است و طي 2 ماه آينده کميته مشترکي براي فعال سازي مرز اينچهبرون تشکيل ميشود. پيشنهاد طرف ايراني راهاندازي سه بازارچه مرزي در استانهاي گلستان و خراسان شمالي بود که توسط طرف ترکمنستاني بررسي خواهد شد.

وي با بيان اينکه سرخس براي ايران يک منطقه راهبردي است، بيان کرد: راهاندازي پروژه خط ريلي چابهار - زاهدان - بيرجند - مشهد - سرخس براي تقويت اين منطقه اهميت زيادي دارد و يکي از شاهراههاي انتقال اصلي کالا به جنوب است. مسئولان دو کشور با حضور در سرخس وضعيت آن را بررسي ميکنند.

 

صادرات مصالح ساختماني ايراني به ترکمنستان

 

وزير راه از توافق براي افزايش تعداد نمايشگاهها ايران و ترکمنستان خبر داد و گفت: کالاهاي صنعتي و معدني و مصالح ساختماني ايراني در بازار ترکمنستان مشتري خوبي دارد و مقرر شد براي شرکت ايراني د بازاريابي خوبي انجام شود.

بذرپاش گفت: همه موارد فوق در يادداشت تفاهم همکاري کميسيون مشترک ايران و ترکمنستان آمده و دو سند همکاري ديگر نيز اجرايي در حوزه برق و صادرات تجهيزات برق با اين کشور امضا شد.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.