اظهار نظر 0

روزنامه به دیدگاه شما نیازمند است،از نظراتتون روی موضوعات پیشوازی خواهیم کرد.

  • برگزیده خوانندگان
  • همه
مرتب کردن بر اساس : قدیمی تر

انگليس بودجه نظامي خود را افزايش داد

دفتر «ريشي سوناک» نخست‌وزير انگليس در بيانيه‌اي روز يکشنبه اعلام کرد که لندن هزينه‌هاي دفاعي خود را طي دو سال آينده با توجه به درگيري‌ها در اوکراين 5 ميليارد پوند (6 ميليارد دلار) افزايش خواهد داد.

انگليس بودجه نظامي خود را افزايش داد

بر اساس اين بيانيه، فهرست سرمايه گذاري ها در حوزه دفاعي 2023 تا روز دوشنبه در دسترس عمومي قرار خواهد گرفت. در اين بيانيه آمده است که از اين پول، 3 ميليارد پوند (3.6 ميليارد دلار) براي شرکت اتمي دفاعي هزينه خواهد شد، در حالي که وجوه باقيمانده صرف تجديد و تقويت ذخاير مهمات براي جايگزيني اقلام اهدايي به اوکراين خواهد شد.

دفتر نخست وزير انگليس اعلام کرد که سوناک قصد دارد هزينههاي دفاعي کشورش را از کمي بيش از 2 درصد در بلندمدت به 2.5 درصد توليد ناخالص داخلي افزايش دهد. در حال حاضر، بودجه وزارت دفاع بالغ بر 48.6 ميليارد پوند (58.4 ميليارد دلار) است.

روزنامههاي انگليسي پيشتر گزارش دادند که ژنرال سر پاتريک سندرز، رئيس ستاد کل ارتش انگليس هشدار داده بود که ممکن است از سمت خود کناره گيري کند، مگر اينکه وزارت دفاع موفق به افزايش هزينههاي دفاعي در بحبوحه تهديدات امنيتي فزاينده شود.

دو سال پيش نيز، دولت لندن به رغم فشار اقتصادي ناشي از بحران کرونا و تنها با اين هدف که جايگاه خود را در جهان پسابرگزيت تثبيت کند؛ از اختصاص بزرگترين بودجه نظامي انگليس طي 30 سال گذشته خبر داد. در همين راستا، بوريس جانسون نخستوزير وقت انگليس مدعي شد که ميخواهد در عصر جديد همکاري جهاني و تجارت آزاد، با اتکا به توانمنديهاي سايبري و نظامي مدرن، جايگاه رهبري اين کشور را تعريف کند و طي چهار سال آينده، 16.5 ميليارد پوند (22 ميليارد دلار) به بودجه نظامي انگليس که در آن زمان حدود 42 ميليار د پوند بود، اضافه شد. اين يک افزايش 10 درصدي در بودجه نظامي انگليس به شمار ميرفت. به ادعاي بوريس جانسون، از بعد از دوره جنگ سرد به اين سو، وضعيت جهان پرمخاطرهتر و رقابتيتر از هر زمان ديگري است و انگليس بايد با خودش صادق باشد و در کنار متحدانش بايستد حال آنکه برآورده کردن چنين هدفي در گرو ارتقاي توانمندي (نظامي) در سراسر جهان است. با اجراي تصميم جانسون، انگليس به لحاظ بودجه نظامي در سطح اروپا در جايگاه نخست و در سطح ناتو، در جايگاه دوم بعد از آمريکا قرار گرفت.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.