Alternate Text
Alternate Text

سقوط دو ماهواره اروپا؛ شکست مشترک فرانسه، ایتالیا و اسپانیا
گزارش تصویری

روزنامه ال‌پائیس، چاپ مادرید با اعلام این خبر بر مبنای گزارش آژانس فضایی اروپا نوشت که بقایای دو ماهواره‌ای که روز سه شنبه در مدار قرار نگرفت، در منطقه‌ای خالی از سکنه در قطب شمال سقوط کرده است.
موشک ماهواره‌بر ایتالیایی «وگا» که قرار بود نخستین ماهواره رصدگر اسپانیایی به نام «سئوسات انجنیو» را به همراه یک ماهواره فرانسوی به نام «تارانیس» در مداری در ارتفاع ۶۷۰ کیلومتری زمین مستقر کند، تنها هشت دقیقه پس از برخاستن به دلیل اختلال در موتور، از مسیر خود منحرف شد و سقوط کرد. عملیات پرتاب این موشک که با پشتیبانی آژانس فضایی اروپا برنامه‌ریزی شده بود، از پایگاه فضایی کورو واقع در گویان فرانسه امنجام شد.
کار طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره اسپانیایی ۱۰ طول کشیده و ۲۰۰ میلیون یورو هزینه برده بود و مسئولان پروژه اکنون می‌گویند اتصال جابجای کابل‌های موتور موشک، سبب سقوط آن و از بین رفتن این ماهواره شده است.
رولان لاژیه، مدیر ارشد فنی شرکت فرانسوی «آریان اسپیس» که مسئول عملیات پرتاب این موشک بود، روز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی گفت موشک پس از پرتاب به دلیل «لرزش شدید»، کنترل خود را از دست داده و قادر به رساندن ماهواره‌ها به مدار نبوده است.
به دنبال شکست عملیات پرتاب، مهندسان سنجش داده‌های تله‌متریک و مشخصات فنی موشک را آغاز کردند. آنها متوجه شدند که هنگام مونتاژ طبقات بالایی موتور، سیم‌های سامانه کنترل و رانش ضد جاذبه، معکوس وصل شده است. این بدان معنی بود که موتورهایی که مسیر موشک را کنترل می‌کنند به درستی کار نکرده‌اند.
اگر چه بروز مشکل در پرتاب ماهواره یک اتفاق مکرر اما پرهزینه است و کشورهای باسابقه و پرادعا در زمینه تولید موشک و ماهواره نیز دچار آن میشوند اما با بروز اتفاق مشابه در ایران، تمام رسانه های غربی و دنباله های آنها در داخل و شبکه های اجتماعی با همین بهانه، توانایی علمی و صنعتی کشور و دانشمندان ایرانی را زیر سوال برده و حتی چنین اتفاقی را به مثابه شکست نظام جمهوری اسلامی ارزیابی می کنند!!