Alternate Text
Alternate Text

باند تأمین مالی داعش در روسیه منهدم شد
گزارش تصویری

نیرو‌های امنیتی فدرال روسیه در جمهوری «داغستان» یک باند تروریستی که اقدام به جمع‌آوری پول برای تروریست‌های داعش در سوریه می‌کرد را منهدم کردند.
شبکه خبری روسیا الیوم با اعلام این خبر نوشت که بازداشت شدگان تا کنون ۱۰ میلیون روبل روسیه (۱۵۶ هزار دلار) برای تروریست‌های داعش جمع‌آوری کرده بودند.
در این راستا دو نفر از اعضای این باند که پول‌های جمع‌آوری شده را برای تروریست‌های حاضر در سوریه از طریق سامانه‌های پرداخت و کارت‌های بانکی انتقال می‌دادند بازداشت شدند و در پی بازجویی از آنها، سیستم‌های ارتباطی و پرداخت و همچنین مقادیری چک بدست آمد.
پیش از این سازمان امنیت فدرال روسیه از ناکامی عملیات انتقال بیش از شش میلیون روبل روسیه به گروهک تروریستی داعش در سوریه خبر داده بود. عاملان این مقدار پول را تحت لوای انجام امورات خیریه جمع‌آوری و در حال انتقال به سوریه بودند.
«الکساندر بورتنیکوف»، رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه روز پنجشنبه (دیروز) در یک نشست امنیتی در تاشکند، پایتخت ازبکستان گفت که داعش در افغانستان تلاش دارد در کشور‌های «مستقل مشترک المنافع» (اعضای سابق اتحاد جماهیر شوروی) خود را توسعه دهد.
حضور سازمان‌های تروریستی در جنوب روسیه به خصوص جمهوری داغستان از سال‌ها پیش موجب نگرانی مقامات روس بوده است. گروهک داعش در اردیبهشت ماه سال ۹۵ پس از اینکه در یک حمله مسلحانه موجب کشته شدن سه و مجروحیت ۲۳ تن شد، مسئولیت آن را بر عهده گرفت و این برای اولین بار بود که داعش رسما از حضور خود در داغستان پرده بر می‌داشت.
در ۱۵ آذرماه همان سال دستگاه امنیتی روسیه خبر داد که فردی به نام «رستم اصیلدروف»، سی و پنج ساله را به «امیر داعش» در داغستان معروف بود را کشته است.