Alternate Text
Alternate Text

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خبر داد
پیش‌بینی خرید بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد در کشور
گزارش تصویری

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری و به سیلوها و مراکز خرید دولتی تحویل شود.
اسماعیل اسفندیاری‌پور در حاشیه بازدید از مزارع نمونه گندم در شهرستان‌های سراب و بستان آباد اظهار کرد: سطح کشت گندم در کشور حدود شش میلیون هکتار است که با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، پیش‌بینی می‌شود، حدود ۱۴ میلیون تن تولید گندم در کشور برداشت شود.
وی افزود: سطح کشت گندم حدود شش میلیون هکتار است که حدود دو میلیون هکتار آن به صورت گندم آبی و چهار میلیون هکتار گندم به صورت دیم کشت می‌شود و می‌توان گفت که دو سوم سطح کشت گندم کشور با آب سبز (آب باران) تامین و آبیاری می‌شود.
وی ادامه داد: برآورد اولیه با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، حدود ۱۴ میلیون تن تولید گندم در کشور است.
اسفندیاری‌پور میزان بارش، تأمین بذرهای اصلاح شده، کود و سموم به اندازه کافی، مبارزه با بیماری‌ها و استفاده از روش‌های نوین آبیاری را از شاخص‌هایی عنوان کرد که باعث افزایش برداشت گندم خواهد شد.
وی، گندم را کالای اساسی و ضروری برای تأمین غذای مردم عنوان کرد و ارزش اقتصادی این محصول را در کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: آماری که اگر ارزش اقتصادی جو و کلزا را که همزمان با گندم برداشت می‌شوند به آن اضافه کنیم این میزان به ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
وی، قیمت تضمینی هر کیلو گندم نان را ۲۵ هزار ریال و هر کیلو گندم دوروم را ۲۶ هزار ریال عنوان کرد و افزود: امسال گندم تولیدی کشور به صورت تضمینی و تا چهار درصد افت از کشاورزان خریداری می‌شود.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، متوسط مصرف سرانه گندم برای نان هر ایرانی را حدود ۱۱۰ کیلوگرم دانست و گفت: متوسط مصرف سرانه گندم کشور ۱۶۵ کیلوگرم و متوسط مصرف سرانه گندم برای صنف و صنعت حدود ۱۳۰ کیلوگرم است.
وی گفت: با بررسی سوابق، اقدامات فنی و نظارتی بر مزارع، تهیه و تدارک نهاده‌های موثر بر تولید، لحاظ پارامترهای اقلیمی و فنی زراعی سالجاری و اخذ نظر استان برنامه خرید تضمینی گندم مازاد بر مصرف کشاورزان آذربایجان شرقی در سال زراعی جاری ۴۹۶ هزار و ۸۴۱ تن است.
وی افزود: براساس برآوردهای میدانی پیش بینی می‌شود ۵۶۲ هزار تن گندم به صورت تضمینی از گندمکاران آذربایجان شرقی خریداری شود.