Alternate Text
Alternate Text

تصمیم ترکیه برای احداث مدارس دینی در فرانسه
گزارش تصویری

تمایل «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه برای احداث مدارس دینی در فرانسه بحث و جدلهایی را بین پاریس و آنکارا ایجاد کرده است، به طوری که «ژان میشل بلانکر» وزیر آموز فرانسه در اظهاراتی به رسانه های فرانسه مخالفت خود را نسبت به این طرح اعلام کرد و آن را خروج از سیاست سکولار فرانسه دانست.
بلانکر در مصاحبه با رادیو «ار ام سی» از تلاش های اردوغان برای احداث مدارس دینی در این کشور انتقاد کرد و گفت: ترکیه پیش از این سکولاریسم بود که تاریخ آن از دهه ها پیش متمایز است و حال به سمت منطق اصولگرایی دینی و گسترش مذهب روی آورده است.
وی نسبت به سیاست های نظامی کنونی ترکیه ابرازنگرانی کرد و گفت: با وجود موسسات بین المللی در فرانسه مخالفت ندارد، بلکه با اقدام ترکیه برای اعمال فشار بر موسسات فرانسه به منظور تحقق اهدافش مخالفند.
از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان ماه گذشته پس از دیدار با مسئولان ترک مدارس فرانسه در ترکیه از تصمیم خود برای افتتاح مدارس ترکیه در فرانسه گفت و تاکید کرد که این مدارس برای آموزش دانش آموزان ترک از مسیر قانونی احداث می شوند و این مسئله این معنی است که به ارزش های جامعه ترکیه پایبند است.
دولت ترکیه در جولای 2017 میلادی روش تحصیلی جدیدی را ارایه داد که در آن مفاهیم دینی مطرح شده است.
ترکیه، نخستین مدرسه دبیرستان را در فرانسه با نام مدرسه «یونس امره» در شهر استراسبورگ در سال 2015 میلادی افتتاح کرد تا سومین مدرسه اسلامی در فرانسه باشد.