Alternate Text
Alternate Text

معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد
آغاز اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون از نیمه دوم خرداد
گزارش تصویری

معاون بهداشت وزارت بهداشت از آغاز اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون از نیمه دوم خرداد خبر داد و گفت: اندازه گیری فشار خون۲۰ میلیون ایرانی درگروه سنی۳۰ سال به بالا انجام می شود.
علیرضا رئیسی گفت: با دستور وزیر بهداشت، شورای راهبری فشار خون به ریاست وزیر بهداشت تشکیل و اعضای آنکه متشکل از معاونین وزارت بهداشت هستند برگزار شد. همچنین این شورا دارای ۷ کارگروه بوده و در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز، ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون به ریاست رؤسای دانشگاه‌ها تشکیل شده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به مشارکت همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با حوزه سلامت در اجرای این کمپین، گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون از هفته دوم اردیبهشت ماه (همزمان با هفته سلامت) کلید خورد و برنامه‌های مقدماتی این کمپین آغاز شد و از نیمه خرداد ماه عملیات اجرایی برنامه پویش ملی کنترل فشار خون آغاز خواهد شد و تا پایان هفته دوم تیرماه نیز ادامه خواهد داشت.
رئیسی با اشاره به اندازه گیری فشار خون ۲۰ میلیون ایرانی در گروه سنی ۳۰ سال به بالا، در برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون، گفت: آگاه سازی و حساس سازی مردم در ارتباط با فشار خون خود از اهداف این کمپین است و در این کمپین حدود ۲ میلیون ایرانی که از فشار خون خود آگاه نیستند، از وضعیت خود در این زمینه مطلع خواهند شد.
وی با اشاره به پایان کمپین فشار خون در نیمه دوم تیرماه، گفت: نتایج بسیج ملی کمپین فشار خون در هفته اول مهر همزمان با روز جهانی قلب اعلام خواهد شد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت نزدیک به ۲۶ هزار خانه بهداشت، پایگاه بهداشتی و مراکز جامع سلامت در کشور به عنوان زیرساخت برای اجرای برنامه پویش ملی کنترل فشار خون، گفت: همچنین ۱۰۰۲ بیمارستان خصوصی و دولتی در این بسیج مشارکت دارند و در ۱۲۰۱ شهر در کشور، نزدیک به ۲ هزار و ۶۰۰ پایگاه‌های سیار نیز، ایجاد خواهد شد.
رئیسی تعداد نیروهای به کار گرفته شده در پایگاه‌های سیار بسیج کنترل فشار خون را ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر بیان کرد و گفت: تمام بخش‌ها و سازمان‌ها از جمله ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بسیج دانشجویی پزشکی و نظام پزشکی نیز در این کمپین مشارکت دارند و امیدواریم با همه این پتانسیل‌ها به اهداف خود در این کمپین برسیم.
وی گفت: عمده فشارسنج‌های مصرفی در این کمپین، فشارسنج‌های دیجیتالی هستند و اطلاعات به صورت الکترونیک در سامانه پرونده الکترونیک سلامت ثبت خواهد شد و در صورت نبود سیستم اینترنت و ضعیف بودن آن، اطلاعات به صورت دستی در فرم‌هایی که از قبل طراحی شده است، ثبت شده و بعد از آن وارد سامانه می‌شوند